marți, 17 aprilie 2012

Barako Bull vs Talk N Text in playoff-ul PBA Cup- meciul 4

Meciul 4 a adus un rezultat asteptat de toata lumea. Talk N Text s-a impus categoric in fata adversarilor de la Barako Bull, care au facut un meci slab comparativ cu adversarii. De punctat faptul ca primul sfert a fost brazdat de numeroase faulturi tehnice acordate bancilor ambelor echipe pentru proteste. Pe parcursul meciului am avut placerea sa vad cosuri spectaculoase si un cos de 3 puncte cu dedicatie din partea lui Penissi, jucatorul inalt, solid si benefic pentru echipa Barako, dar nu de la 3 puncte. Are procentaje dezastruoase la acest capitol, dar ieri 16 aprilie, si-a luat inima-n dinti si a reusit sa transforme o astfel de aruncare de la mare distanta. Talk N Text au castigat categoric primele 3 sferturi, asigurandu-si deja victoria in al treilea sfert pe care l-a castigat cu 34-22. Pana la final a mai inscris doar 19 puncte, suficiente de altfel pentru o victorie la scor. Sfertul 4 a apartinut echipei Barako Bull si a fost sfertul de onoare, in care a castigat cu 26-19 iar scorul final a fost de 108-90 in favoarea lui Talk N Text. Jimmy Alapag si compania au marcat pentru Talk N Text ca in zilele bune.
Personal cred ca Talk N Text vor ajunge campionii acestui sezon daca vor ajunge in finala. Totusi nu-i pot trece cu vederea pe Barako care au obtinut doua victorii chinuite ce-i drept in fata lui Talk N Text. Acest lucru le da credit ca pot obtine si o a treia victorie, dar sincer nu cred ca se va intampla acest lucru. In cealalta semifinala Ginebra joaca pe 17 aprilie cel de-al 4-lea meci in compania celor de la B-meg Llamados. Ginebra spera intr-o victorie si lungirea drumului catre finala, dar probabil ca B-meg care a aratat o fata mai serioasa in aceste intalniri, va face scorul seriei de 3-1 la ganeral si astfel vom avea numele primei finaliste.