luni, 16 aprilie 2012

Semifinale PBA Cup 2012

Cupa PBA oferă meciuri echilibrate şi spectaculoase din cale afară. Pe 14 aprilie a avut loc cea de-a treia întâlnire dintre Barako Bull si Talk N Text meci din semifinalele cupei PBA. Dupa primele doua intalniri scorul general era de 1-1 si favorita parea Talk N Text dupa ce in meciul al doilea a facut instructie cu adversarii.(vezi rezumatul aici) Al 3-lea meci a fost insa la fel de echilibrat ca si primul si Barako a reusit sa incline din nou balanta seriei in favoarea ei, impunandu-se cu scorul final de 85-81. Ruptura echilibrului din meciul trei s-a produs in sfertul al doilea cand Barako a reusit sa castige la o diferenta de 9 puncte (23-14), diferenta cu care si-a asigurat o diferenta de 11 puncte la pauza(42-31). In a doua repriza Talk N Text a iesit mai motivata si sub semnul de favorita a reusit sa se impuna cu un punct dupa sfertul 3 (25-26). Ultimul sfert nu avea sa le aduca diferenta de cel putin 10 puncte pe care si-o dorea pentru a duce macar in prelungiri meciul, astfel diferenta de 6 puncte cu care au castigat sfertul 4, fiind insuficienta pentru castigarea meciului.
Barako se impune cu 2-1 dupa 3 intalniri si joaca urmatorul meci pe 16 aprilie cu gandul la marea finala.
In cealalta semifinala B-meg Llamados conducea cu 2-0 pe Ginebra dupa primele doua jocuri. A urmat intalnirea de pe 15 aprilie cand Ginebra juca ultima sansa datatoare de speranta pentru finala. O infrangere culmina cu sfarsitul drumului catre finala. Meciul a inceput bine pentru Ginebra, care au reusit sa se apere exemplar si pe fondul relaxarii adversarilor a reusit sa se distanteze la 5 puncte inca din primul sfert. Scorul de 17-12 din primul sfert, avea insa sa-i ambitioneze pe B-meg care au reusit revenirea pana la pauza, egaland situatia dupa un sfert in care au marcat 25 de puncte si au primit numai 20. 37-37 la pauza si Ginebra statea pe jar.Al treilea sfert a inceput bine pentru Ginebra care a luat rapid un avans de 6 puncte. A urmat o prestatie si mai buna, dar relaxarea de pe finalul sfertului a facut ca Llamados sa recupereze din deficitul mare si sa se apropie la numai 4 puncte, dand astfel noi emotii Ginebrei. Sfertul 4 a fost pe departe cel mai disputat dintre toate. B-meg Llamados a tot fortat preluarea conducerii pe tabela, dar la fiecare fastbreak reusit de ei, Ginebra raspundea cu un cos de 3 puncte si Bengaaaaaa, asa cum le place comentatorilor filipinezi sa exclame la asemenea reusite. Finalul a apartinut in exclusivitate echipei Ginebra care si-a permis sa duca atacurile la limita expirarii celor 24 de secunde. B-meg a comis cateva turnover-uri provocate de apararea agresiva pe care trebuia sa o infrunte. Astfel Ginebra a reusit sa se distanteze la 5 puncte dupa un scor al sfertului 4 de 27-22 si meciul 4 va avea loc pe 17 aprilie.